Pachová stopa při uskladnění potravin v mrazicím boxu – jednou z podstatných předností zip sáčků na ukládání potravin je ochrana před cizími pachy. Jistě to dobře znáte z vlastní zkušenosti, kdy uložíte do mrazáku různorodé potraviny, a ty pak přijímají vůně těch ostatních. Ještě více markantní je to v chladničce, kde vedle sebe pokládat načaté sardinky a jahodový pudink znamená riskovat rybí pachuť, která rozhodně není žádoucí. Potraviny ukládané do polyetylenových sáčků se zipem nezabírají tolik místa, jako kdyby byly uzavřené v plastové dóze.
Skladování chleba– někteří lidé si pečou vlastní chléb v domácí pekárně, ten však neobsahuje konzervanty a rychleji se kazí. Měl by se konzumovat ještě tentýž den a všechny přebytky by měly být uloženy v mrazáku. Tam lze chléb (i ten kupovaný) uchovávat zhruba měsíc, aniž by ztratil na kvalitě, a ideální způsob je nakrájet jej na plátky a vložit je do plastového obalu. Z obyčejných mikrotenových obalů se však vysypávají drobky, které jsou pak doslova všude, uzavírací zip tomuto nešvaru dokáže zabránit.
Skladování luštěnin– vegetariáni a příznivci zdravé výživy se potýkají se situacemi, které konzumenti masa takřka neznají. Základem jejich stravy jsou celozrnné obiloviny a luštěniny a ty lze nakoupit i do zásoby třeba na celý rok. Fazole, hrách i čočka jsou živá semena, v nichž se živoucí energie uchovává dlouhou dobu, a není problém je skladovat ve větším množství, množstevní slevy jsou navíc při nákupu velmi výhodné a ve srovnání s masitou stravou jsou výdaje za potraviny mnohem nižší.
Skladování v dózách je velmi nepraktické, výhodnější kvůli úspoře místa i manipulaci jsou zmiňované zip sáčky, které se přizpůsobí tvaru jejich obsahu. Uzavírací mechanismus navíc chrání plody před vlhkostí, prachem a zápachem z vnějšího prostředí.