Není pochyb o tom, že nejrůznější typy filtrů a filtrací jsou tím hlavním, co nám pomáhá udržovat vodu v bazénu čistou a průzračnou. Zadržují nečistot nejrůznějších velikostí, od těch velkých, jako jsou listy, až po malé zárodky řas a sinic. V dnešní době bychom se bez ní neobešli.
Používají se nejrůznější typy filtrů, jako jsou papírové či látkové, avšak nejpoužívanější je již odedávna až doposud písek. Již ve starověku lidé znali jeho schopnosti, a pokud chtěli mít jistotu, že jejich voda bude čistá a pitná, pak ji přes něj prohnali.
Dnes máme samozřejmě k dispozici elektrická čerpadla, která tuto práci zastanou mnohem lépe a efektivněji. Přesto však písek zůstává tím hlavním materiálem. Proč tomu tak je?
Především kvůli jeho relativně velkému povrchu. Ten dokáže zachytit mnohem větší množství nečistot než jiný typ filtru. Navíc je možné jej použít ve větším množství, čímž se ještě více zvyšuje jeho efektivita.
Je však třeba říci, že i on se časem zanese a je potřeba jej vyměnit. To se zdá jako snadný úkol, koneckonců písek není až tak těžké sehnat. Ovšem otázkou je, jaký písek do filtrace Chlorito použít. Ač se to nezdá, máme totiž více než jeden typ.
Tím hlavním, na čem záleží, je velikost a jemnost jednotlivých zrníček. Srovnejme například hrubší písek odněkud z pískovny u nás a ten například ze Sahary. Rozdíl je markantní a je jasné, že oba typy nebudou stejně vhodné. Který tedy použít?
V tomto případě platí, že čím jemnější, tím lepší. Čím menší jsou totiž zrna, tím větší je jejich relativní plocha, a tím více nečistot dokážou zachytit.
Dále je nutné, aby se po namočení spojil a vytvořil relativně pevnou hmotu. To je důležité, neboť tak nehrozí, že se písek dostane do bazénu.
Jak je vidět, není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Pokud si tedy nejste jisti, je nejlepší si nechat poradit od odborníka. Tím rozhodně nic nezkazíte.