Aerárium – zvláštní slovo, že? Může vám to třeba připomínat terárium, a pokud ano, nejste tak daleko od pravdy. Je to rovněž skleněná nádoba, ve které je uchován živý tvor, ovšem tentokrát nejde o obojživelníky či plazy, ale o rostliny.
Aerária Lepaso.cz mohou mít různé tvary i velikosti a zpravidla se zavěšují do místností, aby je vyzdobila podobně, jako květináče. Skleněné nádoby však poskytují zcela jiné možnosti, jsou průhledné, dají se velmi dobře naaranžovat, vyzdobit, zavěsit na transparentní silonové lanko, takže vytvoří velmi zajímavou atmosféru v ložnici, v kuchyni i v obývacím pokoji.
Nejčastěji se do nich zavěšují sukulenty nebo rostlinky, které nemají zvláštní nároky na zálivku, z nichž mnohé čerpají vodu pouze ze vzdušné vlhkosti. Velmi také záleží na tom, jak upravíme samotný substrát, který obsypeme ozdobným pískem či zeolitem.
Na co si dát pozor
Při tvorbě a zavěšování aerárií bychom měli volit takové tvary nádob, aby bylo snadné rostlinky vyjmout, přesadit či vyměnit za jinou. Ideální jsou kulaté nádobky se širokým otvorem na přední straně.
Mimo dosah malých dětí a zvířat – skleněné nádoby by měly být umístěny patřičně vysoko, aby nelákaly děti a zvířata ke hraní. Zvláště zajímavé mohou být pro kočky, které jsou schopné do nich strkat tlapkou nebo na ně skákat. Jde hlavně o to, že jsou ze skla, které může prasknout a spadnout na zem, kde se roztříští a může někoho i vážně zranit.
Zavěšujte je bezpečně – zdánlivě nejjednodušší operací je pověšení aerária v okamžiku, kdy je již naaranžované, takže stačí jej pouze přivázat za lanko nebo provázek. Záleží ale na tom, kam se nádoba pověsí, aby šlo o pevný spoj, s dostatečnou nosností. Problematické mohou být hmoždinky ve stropě či na stěnách, vratké a nestabilní konstrukce, garnýže se závěsy a záclonami a další místa, která buď neudrží nádobu kvůli její váze, anebo se nádoba zřítí při manipulaci se záclonami.