Jako vlci
V posledních letech začíná být populární takzvaná RAW STRAVA. Název pochází z angličtiny, kdy „raw“ znamená „syrový“. Někdy ji můžete také nalézt pod názvy „živá“, „přirozená“ nebo „vitariánská“. Alternativou je takzvaná BARF strava, tedy „Bone and Raw Food“, tedy strava navíc obohacená o kosti a výtažky z nich.
Tento způsob krmení je založen na podávání v co nejméně zpracovaném stavu, tedy především bez podlehnutí změnám teplot. Neznamená to ovšem, že musíte každý pokrm připravovat doma. V dnešní době se trh dodavatelskými firmami tohoto typu jen hemží.
Předchůdci našich miláčků, vlci, byli živí pouze na syrové stravě. Jedná se proto o nepřirozenější stravu pro psa, která je zažívacím ústrojím dobře zpracovávána. Vhodné je začít již od štěněte. NÁHLÝ PŘESTUP Z NORMÁLNÍ STRAVY MŮŽE OHROZIT PSÍ ZAŽÍVÁNÍ!
Nejčastější příklady raw stravy:
· Maso
· Ovoce, zelenina
· Rýže, těstoviny, ovesné vločky
Správné krmení ve správné dávce
GRANULE
Pevná strava ve formě granulí tvoří základ. Pečlivě si ovšem přečtěte složení na obale. Vysoká cena, ani fráze „Vyrobeno pod veterinárním dohledem“ Vám mnohdy nezaručí nejvyšší kvalitu. Pokud jste začátečníci, dbejte alespoň na tři základní věci: vysoký obsah proteinu, nízký obsah popele a nízký obsah přidaných látek. Obecně platí, že čím barevnější krmení, tím také víc takzvaných „éček“.
„MOKRÉ“ KRMENÍ
Na konzervách, kapsičkách, paštičkách a salámech si Váš miláček jistě rád pochutná. Mokré krmení je obecně řazeno k tomu kvalitnějšímu. Opět se ovšem objevují jistá rizika. Ne každé trávení si na něj zvykne a pes tak může trpět průjmy. Je proto vhodné tento druh krmení kombinovat právě s granulemi. Správné namixování poznáme podle toho, že pes má přiměřený „výdej“.
Ať už vašim miláčkům podáváte jakékoli krmení, hlavně nezapomínejte, aby měli po pacce dost čerstvé vody!