Musí být pěkná, ale hlavně kvalitní, aby dlouho vydržela. Samozřejmě zase nesmí být příliš drahá a zcela zbytečně. Všechno má plusy a mínusy.
– Jak se při volbě rozhodovat?
Pokud volíte střechu, musíte respektovat své okolí a také to, jak členitá střecha je. Pokud je to v oblasti horské, kde hodně sněží, musíte mít střechu s malým sklonem, aby z ní nepadal led a sníh. Pokud stavíte dům v turistickém centru nebo máte dům uprostřed města či někde, kde je vysoká akustika, je důležité použít těžší střešní krytinu, aby nedocházelo k rušení dopravními tepnami obyvatele domu.
Jak zvolit tu správnou krytinu?
Tašková krytina je klasikou. Nejlepší jsou na klasické pokládání bez střešních oken a výčnělků, protože to by znamenalo, že se tašky musí často řezat a neustále měřit. Pokud je střecha příliš komplikovaná, může nastat problém při kotvení tašek a při přechodech na jinak svislé strany konstrukce.
Plechová krytina má u nás také poměrně dlouhou tradici. Jsou jí pokryty většinou kostely nebo staré domy. I měděný plech má ale svá rizika, kterých si musíme být vědomi. Jednak je měděný pech poměrně drahý, a jednak časem zoxiduje a vytvoří tmavý povrch. Což samozřejmě inspiruje zloděje kovů, zvlášť pokud si necháte udělat také měděné okapy, svody nebo parapety.
Pozinkovaný plech je na ústupu, ale stále ho ještě na střechách najdete. Musíte ale dbát na to, aby byla zinková vrstva dostatečně vysoká. Ta chrání střechu před mechanickým poškozením. Nezapomeňte pak ale použít nátěr na krytinu. Musí se ale nejenom správně nanést, ale také správně udržovat.
Břidlicové krytiny jsou dnes známější jako eternit. Kdysi byla tato krytina tvořena zčásti azbestem, ale dnes už je nahradily ekologické a nezávadné materiály. Ovšem počítejte s tím, že to není levná záležitost.
Krytiny z cementovlákniny jsou poměrně lehké a snadno tvárné. Můžete je navíc použít ve velkém sklonu střechy, nedělá jim to problém. Musíte ale hlídat řemeslníky, aby střechu položili správně.