Některá zvířata vyvolávají v různých lidech různé pocity. Někdo je vidí jako krásné mazlíčky, jiný je považuje za odporné. K takovým tvorům určitě patří potkan, krysa nebo i obyčejná myš.
o Když se řekne slovo krysa, mnoho lidí se přímo otřese odporem.
o A když se řekne laboratorní krysa, tak ji naopak mnoho lidí polituje. Pod tímto pojmem si totiž představuje chudinku, která je od hlavy až k patě rozpíchaná od injekcí a za několik málo týdnů uhyne v hrozných bolestech na nějakou infikovanou chorobu.
Už to není tak docela pravda. Alespoň ne v jedné mosambické univerzitě. Tam přišli na to, že by se mohl čich, který je u krys hodně vyvinut, využít nějakým dobrým způsobem. A podařilo se.
Krysa jako laborant
Krysy se staly velkým pomocníkem v boji proti tuberkulóze.Tato nemoc zabila roku 2013 jeden a půl miliónu lidí. Jen v Mosambiku si vzala o pár let později šedesát tisíc lidí. Proto právě mosambičtí vědci usilovně hledali nějakou pomoc.
· Krysy dostanou půlroční výcvik a pak se stanou spolupracovníky, nikoliv nástroji.
· Dokáží svým skvělým čichem zjistit, který vzorek slin je nakažen tuberkulózou.
A jak to svým lidským kolegům sdělí?Pokud na nakažený vzorek přijdou, začnou si třít nohy. Za své snažení pochopitelně dostávají odměny, a tak jsou motivovány pracovat dál. Během pouhé půl hodiny dokáží otestovat a rozpoznat téměř sto vzorků. Pokud by na tom pracoval laborant, trvalo by mu to čtyři dny.
Krysa za dvě stě tisíc
Výcvik jedné krysy není rozhodně levnou záležitostí. Jedna krysa vyjde v přepočtu na sto sedmdesát až dvě stě tisíc korun. I přesto, že krysa žije pouze šest až osm let, určitě se to vyplatí. Zvlášť pro takové země, jakou je právě Mosambik. Některé jeho části jsou tuberkulózou natolik zasaženy, že zde platí už devět let národní pohotovost.